Vstupní lékařská prohlídka v roce 2025: co se mění a co zůstává?

vstupni-lekarska-prohlidka-2025

Vstupní lékařské prohlídky čekají v příštím roce změny. Jaké a koho se budou týkat? K čemu vstupní prohlídky jsou, kdo je platí, organizuje, a kdo má jaké povinnosti? Připravili jsme pro vás přehledný souhrn.

Co je vstupní lékařská prohlídka?

Vstupní lékařská prohlídka je vyšetření, které zaměstnanec musí (nebo může – o tom víc za chvíli) absolvovat před nástupem na určitou pracovní pozici. Cílem je ověřit, že zdravotní stav zaměstnance odpovídá požadavkům konkrétního zaměstnání a že může bezpečně vykonávat své pracovní povinnosti. Vstupní prohlídky také pomáhají snižovat riziko úrazů na pracovišti.

Kdy se vstupní lékařská prohlídka provádí?

Na prohlídku se chodí před začátkem pracovního poměru (případně před vznikem tzv. „dohody“), nejpozději den před nástupem do zaměstnání.

Platnost vstupní lékařské prohlídky, přesněji řečeno výpisu nebo potvrzení způsobilosti od lékaře, je 90 dnů – dříve tedy nemá smysl na prohlídku chodit.

Kdo vstupní lékařskou prohlídku provádí?

Prohlídku provádí smluvní lékař zaměstnavatele. Na vstupní prohlídku ale můžete po dohodě se zaměstnavatelem, jít i ke svému praktickému lékaři – ale jen pokud je vaše profese zařazena v rámci kategorizace prací do kategorie 1.

Vstupní lékařská prohlídka.

Povinná vstupní lékařská prohlídka v roce 2025

V listopadu 2024 schválila vláda novelu zákona 373/2011 o specifických zdravotních službách. Ta obsahuje mimo jiné i bod týkající se vstupních lékařských prohlídek, podle kterého od 1. července 2025 nebudou vstupní prohlídky povinné pro profese v 1. kategorii podle takzvané kategorizace prací.

To ovšem neznamená, že zaměstnavatel nebude moct prohlídky pro tuto kategorii vyžadovat dál – přestane to ale být zákonnou povinností a jejich provádění u těchto nerizikových profesí bude pouze na zaměstnavateli. Provedení prohlídky si ale bude moct vyžádat i budoucí zaměstnanec a zaměstnavatel mu v takovém případě musí vyhovět a prohlídku zajistit.

Nově se tedy předpokládá, že zaměstnanci v profesích 1. kategorie jsou zdravotně způsobilí, pokud se neprokáže opak. Cílem této úpravy je snížit administrativní zátěž a přispět k flexibilnějšímu sjednávání pracovních podmínek na obou stranách.

Pro profese v ostatních kategoriích se nic nemění a vstupní i periodické prohlídky zůstávají povinné.

Vstupní lékařská prohlídka brigádníků, DPP a DPČ

Pro ty, kteří pracují takzvaně „na dohodu“ novela nepřináší nic nového – pokud práce není považována za rizikovou nebo pro ni právní předpisy nestanovují zvláštní podmínky, na vstupní prohlídku nemusí.

Jak vstupní lékařská prohlídka probíhá

Kromě samotného fyziologického vyšetření obsahuje vstupní lékařská prohlídka také administrativní část a může obsahovat doplňující vyšetření specifická pro budoucí profesi. Jak to celé probíhá?

Administrativní část

V této části lékař zkontroluje doklady – nezapomeňte s sebou:

  • doklad totožnosti
  • žádost o prohlídku
  • výpis z vaší zdravotnické dokumentace
  • pracovní smlouvu, pokud ji máte
  • lékařské zprávy o prodělaných úrazech, chronických, nebo závažných onemocněních

Kromě papírů bude lékaře zajímat vaše zdravotní historie. Do té spadají prodělané závažné nemoci, psychologická onemocnění a úrazy a rodinná anamnéza – tedy jestli se závažná onemocnění objevila u vašich příbuzných.

Dále bude posudkový lékař chtít vědět, jestli dlouhodobě užíváte nějaké léky, jaký máte vztah k alkoholu, jestli kouříte nebo holdujete jiným návykovým látkám. Zeptá se i na koníčky a sport a také vaši profesní historii.

Samotné vyšetření

Při základním vyšetření lékař vám lékař kromě měření tlaku, tepu a hmotnosti (tomu se říká základní vyšetření) taky zkontroluje zrak a sluch a čeká vás i orientační neurologické a ortopedické vyšetření. Povinnou součástí prohlídky je také vyšetření moči, takže zkumavku s sebou.

Speciální vyšetření

Týká se prací, které jsou kategorizovány jako rizikové nebo se specifickou zdravotní náročností (například práce s chemikáliemi). Obsah takového vyšetření je přizpůsobený povaze budoucí práce.

Celá prohlídka – bez speciálních vyšetření – většinou zabere do hodiny.

Kdo vstupní lékařskou prohlídku platí?

Při samotné prohlídce ji hradíte vy, zákon ale jasně říká, že pokud k zaměstnavateli nastoupíte a uzavřete spolu pracovněprávní nebo obdobný vztah, musí vám prohlídku proplatit.

Můžete se samozřejmě s potenciálním zaměstnavatelem domluvit, že prohlídku uhradí, i pokud k němu nakonec nenastoupíte.

Cena prohlídky se mění podle regionu, počítejte ale s rozmezím 300 – 1000Kč.

Ušetříte 20 hodin týdně
na HR procesech a operativě.

Shrnutí – jaké má kdo povinnosti?

Zaměstnavatel má povinnost:        

  • Mít smlouvu s poskytovatelem pracovnělékařských služeb a tím zajišťovat prohlídky.
  • Uhradit náklady na prohlídku, pokud vznikne pracovní poměr nebo obdobný vztah.
  • Zajistit bezrizikové pracovní podmínky, pokud to vyžaduje zdravotní stav zaměstnance.
  • Dodržovat zákonem stanové termíny prohlídek.

(Budoucí) zaměstnanec má povinnost:

  • Prohlídku podstoupit, pokud je pro jeho profesi povinná nebo pokud to zaměstnavatel vyžaduje.
  • Poskytnout lékaři relevantní a pravdivé informace.
  • Dodržovat omezení nebo specifické podmínky, pokud je lékař stanoví.

Teď už víte všechno, co potřebujete k úspěšnému absolvování nebo zajištění vstupní prohlídky. A pokud vám přece jen něco není jasné, nechte to na nás – i o tuhle oblast se umíme postarat.