Richard Folwarczny – o obchodu, práci na dálku i polštině

Richard Folwarczny úvodka Sloneek

Richard je ve Sloneek součástí obchodního týmu. Díky znalosti polštiny má bohaté zkušenosti s obchodem nejen v Česku, ale i Polsku. Ve Sloneekovi patří k těm, kteří pracují na dálku. Nejen o tom jsme si povídali v našem rozhovoru.

Ve Sloneek pracuješ jako obchoďák (Senior Sales Development Representative). Co si pod tím můžeme představit?

Mou starostí je zpracovávat všechny poptávky, které k nám přijdou. Ať už to, že si někdo vyzkouší zkušební verzi nebo vyplní formulář, zavolá přes číslo na webu nebo napíše přes e-mailovou adresu nebo na sociální sítě. Všechno odbavuji a jsem takový první styčný bod. Kdokoliv, kdo má zájem o Sloneeka, má také možnost si se mnou domluvit online schůzku. Popovídám si s ním, zjistím, co vlastně potřebuje a zda pro něj máme řešení.

Patřím tedy k inbound části týmu, druhá naopak sama aktivně hledá potenciální zákazníky. Pro přirovnaní si představte situaci v baru, inbound/já jsem ta holka, za kterou chodí kluci. Outbound je, když je kluk v baru a aktivně někoho hledá.

A jak jsi se dostal k tomuto oboru? Dělal jsi v minulosti něco podobného?

Vlastně ano. V první práci jsem dělal support/back-office pro logistickou skandinávskou firmu, která si v Česku otevřela pobočku. Součástí mé pracovní náplně bylo také naceňování přeprav. A mně se jednou, možná spíš náhodně, podařilo vydělat celkem ranec. Firmě jsem domluvil dvě přepravy a vlastně jsem si vydělal na sebe.

A to byl takový aha moment, kdy jsem si říkal, že by možná bylo dobré z toho dostat nějakou provizi. A pustil jsem se tedy do obchodu.

To je skvělá zkušenost a krásný posun.

Ano. Opravdu to byl zlomový moment, když jsem viděl v číslech, kolik jsem firmě vydělal. Pak jsem pracoval v e-commerce, v zahraničním startupu. A ve startupovém prostředí se vlastně pohybuji poslední tři, čtyři roky.

Ty už si trochu naznačil, co máš ve Sloneek na starosti. Ale když bys měl popsat svůj pracovní den, jak vypadá?

První věc, kterou ráno udělám, je odbavení zpráv, které přišly večer nebo v noci. A pak si otevřu Hubspot a jedu úkol po úkolu. Vždycky to mám seřazené. Na osmou hodinu mám nejdůležitější věci, na 9 hodin ty méně důležité a tak dále. Jedu takto jeden úkol za druhým.

Je taky potřeba zmínit, že pracuješ na dálku z Českého Těšína. V létě to zase byla Itálie. Je právě možnost pracovat na dálku jeden z důvodů, že jsi ve Sloneek?

Jo, určitě. Mně to popravdě hodně vyhovuje a beru to jako velký benefit. Jsem rád za flexibilitu i důvěru vedení. Já vím, co se po mně chce, a druhá strana ví, že to doručím.

Kromě práce z domova jsem pracoval na dálku z Itálie, což byla skvělá zkušenost, která potvrdila, že tento model funguje. Pak jsem byl ještě v Rakousku, ale to byla dovolená, kterou jsem občas proložil prací, když bylo třeba. Letos v květnu se pak chystám do Španělska.

Jedeš sám, anebo jedete s celou rodinou?

S rodinou, zvládáme to i s naší dvouletou dcerou.

Dovolena v Toskansku
Dovolená v Toskánsku

 

A jak se ti daří skloubit pracovní a volný čas, zvlášť když nejsi ve svém prostředí? Třeba jeden z tvých kolegů zmiňoval, že mu velmi pomohlo, když si zřídil vlastní kancelář a přestal pracovat z obýváku.

V Itálii byl trošičku problém v tom, že jsme nebyli ve Florenci nebo nějakém jiném velkém městě, ale na malém městě, kde nebyl žádný coworking. Vyřešili jsme to tak, že jsme si sehnali ubytování, které mělo pokoj navíc. A jdu touto cestou i teď, když hledáme ubytování ve Španělsku. Díky tomu mám naprostý klid a soukromí na práci a v případě potřeby je možné pokoj využít i pro návštěvy, které občas za námi přiletí.

Každopádně práci z obýváku bych nedal. Kdy jsem začínal a zkoušel práci z domova, bylo to zrovna za covidu. Bydleli jsme s manželkou v 2+1, ona doma studovala, já pracoval, a udržet pracovní morálku při práci od kuchyňského stolu nebo z pohovky bylo opravdu těžké.

Dneska, když pracuješ z domova, máš už tedy svou kancelář?

Jezdím k rodičům. 😊 Oba pracují, mají rodinný dům, který je celý den prázdný, takže jezdím k nim. Mám tedy tu rutinu, že musím každý den vstát, sednout do auta, někam dojet a večer zase zpátky. Ten přesun na jiné místo mi mentálně pomáhá.

Tak to máš skvěle vymyšlené. Co tedy kromě možnosti pracovat na dálku na práci ve Sloneek oceňuješ?

Nechci, aby to znělo jako klišé, ale ještě jsem se nesetkal s tak dobrými vztahy mezi zaměstnanci a vedením. Komunikace je opravdu otevřená, vedení poslouchá zpětnou vazbu zaměstnanců, není tu zbytečný mikromanagement. Máme svobodnou ruku v tom, co děláme a jak to děláme. A jsme opravdu parta fajn lidí.

jsme zmínili to, že jsi z Těšína, který je defacto na hranici s Polskem. V Polsku jsi také studoval. Využíváš znalost polského trhu nebo jazyka v práci?

Ano, všechny mé předchozí práce byly vázané na polštinu. Naposledy jsem byl v rumunské firmě, kde jsem měl na starost Polsko a když zjistili, že umím česky, tak také Česko. Nyní mám nakonec na starosti globální trh.

Richard Folwarczny s týmem
Richard Folwarczny s týmem

 

Jazyky jsou nejen při expanzi firem velmi ceněná zkušenost.

Určitě je to výhoda, když jsi schopný nahodit další jazyk. I hledání práce je podle mě jednodušší. A když člověk má tu možnost mít jazyk navíc prakticky zadarmo, v mém případě polštinu, tak proč to nevyužít? Člověk zná líp, řekněme, i tu kulturu a lidi, fungování trhu apod.

Tak Těšínsko je s Polskem velmi propojené.

Většina tu umí nebo se alespoň dorozumí oběma jazyky. Tady na Těšínsku ve městech a vesnicích jsou ještě přímo bilingvální polsko-české školy. Já mám takovou za sebou. Pak jsem pokračoval i na bilingvální střední školu. Nyní jsou už jen dvě střední školy v republice, které mají tento model – tedy že výuka je polsky a pouze výuka češtiny je v češtině. A pak je samozřejmě možnost jít studovat přímo do Polska.

No a když se nestaráš o klienty a nepracuješ, jak odpočíváš?

Teď s dcerou je to popravdě těžší 😊. Rád chodím na hory s kamarády, čtu knížky, koukám na seriály a cestuji. Občas zajdu do hospody.

Tak to se tě ještě musím zeptat, jaké je tvoje oblíbené pivo?

Radegast.

Bingo! To byla jen taková kontrolní otázka. Podle toho se pozná pravý severní Moravák. 😊 Tak moc díky za rozhovor.

Ušetříte 20 hodin týdně
na HR procesech a operativě.