Neomluvená absence v práci: Co byste měli vědět?
Neomluvená absence – zdánlivě malé „ups!“, které ale může přerůst ve velké problémy. Nejenže taková situace může pokazit vztahy na pracovišti, ale v krajním případě vás může připravit i o místo. Ať už jste zaměstnanec, který zapomněl zvednout telefon a omluvit se, nebo HR specialista, který tento problém řeší dnes a denně, tento článek vám objasní, co znamená neomluvená absence, jaké následky můžete očekávat a jak se případně bránit.
Co znamená neomluvená absence?
Neomluvená absence je situace, kdy se zaměstnanec nedostaví do práce, aniž by o tom předem informoval zaměstnavatele nebo předložil důkaz o důvodu nepřítomnosti. Jinak řečeno, jde o absenci, která není „omluvená“ žádným způsobem.
Podle zákoníku práce má zaměstnanec povinnost bez zbytečného odkladu informovat zaměstnavatele o důvodu nepřítomnosti. Pokud tak neučiní, situace spadá pod pojem neomluvená absence v práci a může mít za následek různé postihy.
Jaké jsou důsledky neomluvené absence?
Vytýkací dopis – neomluvená absence
První reakcí zaměstnavatele na neomluvenou absenci bývá vytýkací dopis. Ten slouží jako oficiální zpětná vazba zaměstnanci, že své povinnosti porušil. Pokud se neomluvená absence zopakuje, mohou se objevit další sankce, včetně výpovědi. Jinými slovy, berte vytýkací dopis vážně – je to vaše první a možná poslední šance, jak situaci napravit.
Neomluvená absence – výpověď
Jedna zapomenutá omluva vás (s trochou tolerance) nejspíš nepřipraví o místo. Pokud ale v práci bez omluvy chybíte už po několikáté, mějte se na pozoru. Podle zákoníku práce totiž může zaměstnavatel přistoupit k výpovědi, pokud se porušování pracovní kázně začne opakovat. Takže pozor, ať si nevysloužíte červenou kartu!
Okamžité zrušení pracovního poměru – neomluvená absence
Ve vážných případech, kdy zaměstnanec zásadně poruší své povinnosti – například dlouhodobě nekomunikuje a nepřichází do práce – může zaměstnavatel sáhnout po okamžitém zrušení pracovního poměru. A to je něco, co už nevyřeší žádná omluva – tady je konečná!
Neomluvená absence – krácení dovolené
Pokud se vám nahromadí více neomluvených dnů, může to mít vliv i na vaši dovolenou. Podle zákona o dovolené vám totiž může být absence započítána do krácení vašeho zaslouženého odpočinku. Takže čím více dní bez omluvy, tím méně času na pláži!
Neomluvená absence – zápočtový list
Pokud vás kvůli neomluvené absenci vyhodí, může se tento zápis objevit na vašem zápočtovém listu. A to už může pořádně zkomplikovat hledání nové práce. Potenciální zaměstnavatelé si totiž rádi proklepnou, co za prohřešky jste v předchozím zaměstnání spáchali.
Neomluvená absence a zdravotní pojištění
Když se neomluvíte a chybíte v práci, zaměstnavatel není povinen platit vaše zdravotní pojištění. Tato odpovědnost přechází přímo na zaměstnance. A to je další důvod, proč je rozhodně lepší dát vědět, když se nemůžete dostavit – protože s neomluvenou absencí to může stát nejen vaše nervy, ale i peněženku!
Neomluvená absence ve zkušební době
Pravidla pro nutnost omlouvat svou absenci platí i ve zkušební době. Během této doby navíc může zaměstnavatel přistoupit k okamžitému ukončení pracovního poměru bez nutnosti uvádět jakýkoliv důvod.
Jak postupovat jako HR specialista?
Stanovte si jasná pravidla a reagujte okamžitě
Nejlepší prevencí je jasná komunikace. Jako HR manageři byste se měli ujistit, že každý v týmu má jasno v pravidlech kolem omlouvání absencí a ví, co se stane, když je poruší. Nastavte si jasné mantinely – jakým způsobem a s jakým předstihem je potřeba absenci nahlásit. Jednoduché, průhledné, bez zmatků. Pokud zaměstnanec neomluveně chybí, reagujte co nejdříve, ideálně ihned. Zeptejte se, co se stalo, a pokud se situace opakuje, uplatněte oficiální postupy (vytýkací dopis, upozornění). Rychlá akce pomáhá předcházet větším problémům. Vsaďte taky na osobní přístup. Někdy může být problém hlubší než jen „zapomněl jsem se omluvit“. Mluvte se zaměstnancem a zjistěte, co mu bránilo v pravidelných přítomnostech. Je možné, že se za tím skrývá problém, ať už zdravotní nebo osobní, který je potřeba řešit.
Absenci si zaznamenejte a připravte si vzor vytýkacího dopisu
Vždy si důkladně zaznamenávejte každou neomluvenou absenci, i když jde o krátkou dobu. Tato evidence absencí se vám mohou hodit, pokud se situace zhorší a budete muset řešit výpověď nebo jiné kroky. Každou absenci evidujte a uchovávejte veškerou komunikaci mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Připravte si vzor vytýkacího dopisu, který jasně definuje, jak zaměstnanec své povinnosti porušil. Dokument by měl obsahovat konkrétní dny, kdy k absenci došlo, a důsledky takového jednání.
Zkuste být flexibilní a vyškolte manažery
Pokud je to možné, zvažte flexibilní přístup při prvních absencích – například dočasně zmírněte pravidla nebo nabídněte alternativní možnosti komunikace. Pokud se ale problém opakuje, je důležité přistoupit k přísnějším opatřením. Dbejte na to, aby i vaši manažeři uměli správně řešit absenci v týmu. Měli by být dobře informováni o pravidlech a schopni efektivně komunikovat s pracovníky o problémech s docházkou. Pokud dojde k opakovaným absencím a pracovník je upozorněn nebo dokonce propuštěn, ujistěte se, že je vše transparentní a dobře zdokumentované, aby byla zajištěna právní ochrana pro obě strany.
Tip na závěr! Využívejte technologie
Sloneek nabízí zaměstnancům možnost zadávat své žádosti o absenci prostřednictvím přehledného týmového kalendáře, ve kterém vidí také absence svých kolegů. V tomto přehledném týmovém kalendáři jsou absence i schvalovány. Do kalendáře je možné přidávat komentáře nebo různé přílohy. Kromě toho Sloneek hlídá dostupné zůstatky a nedovolí přečerpání. Všechny důležité statistiky jsou snadno dostupné v plně konfigurovatelných reportech. V nich je možné definovat vlastní pohledy, vytvářet kontingenční tabulky a exportovat data do Excelu. Žádost o dovolenou zaměstnanci mohou podat čistě jen přes mobilní aplikaci. A manažeři jí mohou schválit stejně tak. Jednoduše, v mobilu.