Nevyčerpaná dovolená: Stručný přehled, jak s ní naložit
Spousta dnů dovolené je krásná věc, ale stává se, že kvůli pracovnímu vytížení nebo nečekaným okolnostem je ani všechny nestihneme využít. Ale co se s nevyčerpanou dovolenou stane? Propadne, nebo se dá převést do dalšího roku? Čtěte a dozvíte se, jaké jsou možnosti a co si pohlídat.
Nevyčerpaná dovolená – vše, co potřebujete vědět
Pro pořádek si ještě pojďme definovat, co to přesně je. Tak tedy: nevyčerpaná dovolená označuje dny volna, které zaměstnanec nestihl vyčerpat v příslušném kalendářním roce. V praxi to často nastává kvůli pracovnímu vytížení, zdravotním komplikacím nebo jiným nečekaným okolnostem.
Kdy si můžu nevyčerpanou dovolenou převést do dalšího roku?
To záleží na tom, kolik jí máte. Zákon rozlišuje dva scénáře – když máte zákonem nařízených 20 dní (u pedagogických a akademických pracovníků 30) a když máte dovolené víc. Jak to tedy je?
Když máte 20 dní dovolené
Musíte dovolenou za daný rok v tomtéž roce vyčerpat. Pokud to ale není možné kvůli překážkám na vaší straně (třeba když nevyčerpaná dovolená vznikne kvůli nemoci) nebo z naléhavých provozních důvodů na straně zaměstnavatele, dovolená nezaniká ani nepropadá!
V takové situaci se automaticky převede do dalšího roku – tak to určuje zákon. Vyčerpat ji pak už musíte nejpozději do konce tohoto roku (pokud nemáte dočasnou pracovní neschopnost nebo nečerpáte mateřskou či rodičovskou dovolenou). Prakticky:
V roce 2024 vám z 20 dnů dovolené zbyly 3. Ty se převedou do roku 2025, takže budete mít celkem 23 dnů. Tyto 3 dny navíc už musíte vyčerpat do konce roku 2025.
U takto převedené dovolené má zaměstnavatel do 30. června daného roku čas, aby zaměstnanci určil, kdy má převedenou dovolenou vyčerpat. Pokud to do té doby neudělá, může zaměstnanec datum čerpání určit sám. Prakticky:
29. června zaměstnavatel určí, že převedenou dovolenou bude zaměstnanec čerpat od 7. září. To pak musí zaměstnanec dodržet. Pokud zaměstnavatel nic takového do 30. června neurčí, zaměstnanec si sám vybere, kdy dovolenou vyčerpá.
Je v zájmu zaměstnavatele, abyste dovolenou vyčerpali každý rok a nehrnuli ji před sebou několik let – jinak mu totiž hrozí pokuta do výše 200 000 Kč.
Když máte víc než 20 dní dovolené
Můžete si po dohodě se zaměstnavatelem převést dovolenou nad rámec zákonem daného minima. Stačí podat písemnou žádost. To se může hodit, když plánujete na příští rok delší dovolenou nebo budete potřebovat volno navíc kvůli studiu, péči o dítě, nebo z jiných důvodů.
Zaměstnavatel vám v tomto případě může, ale nemusí vyhovět, například když vás nemá kdo zastoupit. Důvody zamítnutí musí sdělit písemně. Jak to může vypadat v praxi?
V roce 2024 máte 25 dní dovolené. V roce 2025 vás čekají státnice a chtěli byste si proto 5 dní z roku 2024 převést do toho příštího na učení. Pokud bude zaměstnavatel souhlasit, v roce 2024 budete mít 20 dnů dovolené a v roce 2025 pak 30 dnů dovolené.
Může mi zaměstnavatel dovolenou nařídit?
Ano, zaměstnavatel může vybrání dovolené určit. Udělat to musí minimálně 14 dnů předem. Typicky se s tím setkáte ve formě tzv. celozávodních dovolených, může k tomu ale dojít i ve výpovědní lhůtě zaměstnance.
Tady je nutné zmínit, že zaměstnavatel má povinnost zajistit řádné vyčerpání dovolené ze strany zaměstnanců. Nařízením dovolené tedy neprojevuje žádnou zlovůli, jednoduše plní, co mu zákon ukládá.
Můžu si nevyčerpanou dovolenou nechat proplatit?
Proplacení nevyčerpané dovolené je možné jen při skončení pracovního poměru. Je přitom jedno, kdo ho ukončil a jakým způsobem. Nikdy jindy nevyčerpanou dovolenou proplácet nelze a zaměstnavateli za to dokonce hrozí pokuta.
To platí i po mateřské – pokud žena nestihne dovolenou vybrat před mateřskou, může si ji vybrat po ní a pak navázat rodičovskou dovolenou. Proplatit ji ale možné není.
Můžu si dovolenou převést od jednoho zaměstnavatele k jinému?
I to je možné, ale zaměstnanec o takové řešení musí požádat předtím, než mu skončí pracovní poměr u dosavadního zaměstnavatele. Oba zaměstnavatelé s tím musí souhlasit a kromě toho je převod možný jen v průběhu roku, ale ne na přelomu. Pokud tedy končíte k 31. 12. a do nové práce nastupujete 1. 1., není takový převod možný.
Závěrem
Nevyčerpaná dovolená může na první pohled působit jako složité téma, ale v principu na tom nic komplikovaného není. Důležité je, jako vždycky, nejen znát svá práva, ale také aktivně komunikovat se zaměstnavatelem a plánovat dovolenou s dostatečným předstihem.